Каталог товарів

Виробники насіння України 2021. Пакетоване насіння.

 

Враховуючи що пройшло вже 5 років, з часу написання останнньої статті на цю тему, вирішив повернутись до неї та поділитись з Вами своїми ‘’експертним’’ (тридцятирічним) досвідом у цій сфері. Найперше, що потрібно зробити - розділити ринок насіння на дві категорії: 1) сегмент для фермерів та великих споживачів ( там насіння продається у великих фасуваннях – мішки, банки, великі кілограмові пакети) ; 2) сегмент ринку для любителів ( насіння та посадковий матеріал у малій фасовці , від 0,5г до 50г). Як правило, великі виробники та продавці ‘’спеціалізуються’’ у своєму сегменті і рідко переходять на другий споріднений. В любительському сегменті майже не буває підробки відомих українських брендів (технічно не вигідно друкувати 1000 різних видів пакетів скажімо ‘’Сємєна України’’ та ще й великими тиражами щоб мати при цьому копійчані заробітки). Для контрафактників набагато фінансово цікавіше надрукувати (або десь замовити) копію упаковки насіння напр. відомої кукурудзи ‘’Піонер’’ (де мішок коштує біля 100$), або наприклад гібридних овочевих культур відомих німецьких чи голландських фірм (де 1г такого насіння коштує дорожче 1г золота…). Сумно, але рівень підробок на фермерському сегменті насіння та засобів захисту рослин (ЗЗР) залишається досить високим (орієнтовно біля 50%).

Нажаль на сьогодні насіннництво в Україні розвивається дуже повільними темпами і ,переважно, в інтересах стратегічних для держави сільгоспкультур ( соняшник, кукурудза, пшениця, соя), в той час як насінництво овочевих культур розвинено дуже мало і не може задовольнити потреб професійного та любительського ринку насіння в Україні. Прикро констатувати факт, але з кожним роком відсоток відчизнянного насіння невпинно зменшується…. Попри традиційного імпорту з Польші , Німеччини та ін. країн Європи насіння квітів, моркви, буряка, огірка, квітів, салатних культур та спецій на сезон 2021 українські виробники – фасувальники змушені імпортувати навіть європейське насіння кропу , овочевого гороху та щавлю. Європейські аграрії активно збільшують виробництво насіння та враховуючи насіневий дефіцит в країнах так званого бувшого СНГ вирощують для нас (та для Росії, Білорусі та Казахстану) ще й насіння ‘’екзотичних’’ для них щавлю, китайського огірка ‘’Білий делікатес’’ чи китайського Дайкону. До речі, попри дешевизну всіх китайських товарів , китайське насіння залишається єдиним товаром котрий має ‘’неконкурентну’’ високу ціну, при цьому маючи загальновідому ‘’китайську якість’’. Якось років 15 назад я домовився з однією насіневою фірмою що посію та згодом продам їм врожай дефіцитного сорту китайського огірка. Коли мені дали кілька великих орігинальних, блискучих, привабливих пачок китайських огірків - всередині було майже половина пустого недозрівшого насіння…Причому пачка коштувала аж надто по європейськи. Жоден український чи європейський виробник такого ‘’свинства’’ собі б не дозволив. Власне сумний стан українського насінництва має певні причини- найперше відсутність сприятливого законодавства ( на сьогодні воно здебільше регламентується документами прийнятими ще Радянським Союзом) та не сприяє ринковому розвитку; слабке технічне забезпечення українських господарств (європейські виробники на сучасній техніці мають значно сприятливіші умови для вирощування та переробки насіння). Є цілий ряд об’єктивних причин, котрі призвели до такого стану, але це все вже для іншої статті, тому продовжу основну тему : ‘’ виробники пакетованого насіння в Україні 2021’’.

На початку незалежності України в країні існувало дві насіневі фірми монополісти : державний ‘’Укрнасінеовоч’’ з філіями у областях та комерційний ‘’ Свитязь’’. Згодом, з розвитком підприємництва, з’явилися ціла когорта новачків. Багато з них пропонували якісне насіння по більш прийнятним демократичним цінам. Лідером насінництва в той час став Луганськ. Більше 10 фірм (родом з Луганська) запропонували країні ринкові відносини у насінництві та за короткий термін набули значну популярність. З початком війни вони змушені були покинути рідне місто та зараз в нових умовах успішно працюють на території України. Найбільш відомі з них: ‘’Велес’’(був. ‘’Мір растєній’’), ‘’Флорамаркет’’ (був. ‘’Росток’’), ‘’Геліос’’, ‘’Сонячний март’’, ‘’Гольден Сідс’’. В Києві великими успішними компаніями з багаторічним досвідом стали торгові марки ‘’Сємєна України’’, ‘’НК Еліт’’, ‘’Садиба Центр’’ (‘’Бадваси’’), ‘’Професійне насіння’’, ‘’Сімейний сад’’ та ‘’Сід Ера’’(був. ‘’Вассма’’). В кожній області з’являлися невеликі насіневі підприємства, котрі займали свою нішу в любительському сегменті насіневого агроринку. Найбільшим та найвідомішим з ‘’обласних’’ виробників стало хмельницьке сімейне агропідприємство ‘’Яскрава’’. За 12 років воно зуміло вирости до загальноукраїнського масштабу та на сьогодні перебуває в трійці лідерів виробників насіння. Варто відмітити також стрімкий розвиток полтавської (раніше луганської) фірми ‘’Велес’’ , котра завдяки демократичним цінам та чесному підходу до свого товару і відповідальності перед споживачем також зуміла вийти в десятку найбільших та найсумлінніших виробників насіння . Їх продукція (як і найбільших київських виробників) на сьогодні представлені як в найбільших брендових супермаркетах так і в спеціалізованих агро магазинах та на ринках в усіх великих містах України.

Варто зазначити, що українські (так і європейські) виробники не вирощують насіння. Це зумовлено тим, що популярний виробник мусить мати в своєму асортименті близько 1000 сортів овочевих та квіткових культур. Різні сорти насіння купуються оптом на вагу в різних виробників (як правило їх кілька десятків). По аналогії їх можна порівняти з роботою молокозаводів, котрі купують молоко (сировину) в інших виробників та після переробки продають молочний товар під своїм брендом. Так само і насіння перевіряється на схожість та розфасовується у свої ‘’фірмові’’ пакети. При цьому кращі (згадані вище) виробники фасують дійсно сортове насіння , котре відповідає напису на пакеті. Причому наше насіння по якості значно переважає сусіднє білоруське та російське. Останніх кілька років ми співпрацюємо з оптовичкию з Донецька, котра приїзжає на наш бік щоб ‘’затаритись ‘’ українським насінням , бо в ‘’ДНР’’ в продажу є тільки російська ‘’бодяга’’ а люди там хочуть кращого та якісного українського…

Але, нажаль, є виробники, котрих не мучать докори сумління і фасують вони з одного мішка (до того ж дешевого некондинційного насіння) десятки різноманітних ‘’сортів’’. На щастя таких ‘’бодяжних’’ виробників значно менше – орієнтовно біля 30%. Враховуючи багаторічний досвід, з багатьма такими доводилось пересікатись особисто. З одного боку хочеться назвати їх ‘’поіменно’’ але з іншого, - можуть затаскати по судам - за ‘’псування ділової репутації ’’. Тому краще дам Вам орієнтир – як розпізнати хорошого та ‘’бодяжного’’ виробника насіння. Практично всі фірми фасують популярні сорти дорогих європейських виробників. Зазвичай на лицьовій стороні пакета українські виробники пишуть ‘’насіння з Німеччини (або Голландії)’’. Дехто на етикетці на видному місці малює прапори цих країн. У нормального ‘’якісного’’ виробника ціна на німецькі та голландські гібриди повинні бути в 5-10 разів вища ніж в українських аналогів. Наприклад звичайний гібрид (Ф1) огірка вроздіб коштує 3,5 -4грн (0,5 г /20нас) – Голландський аналог 14-22 грн за 10 нас.https://agronom-market.com.ua/category/ogurec-evropaket  . Також можна глянути на вартість кабачків: звичайна пачка вітчизняного виробника 3-3,5 грн (3г /20 нас), в той час як голландське коштує 14 грн/5нас https://agronom-market.com.ua/category/kabachok-evropaket  . Якщо Вам попадаються виробники (або продавці) котрі пропонують європейське насіння (огірок Амур, кабачок Кавіллі та ін.) за дешевими українськими цінами – тоді з 100% впевненістю будете знати що перед Вами ‘’бодяжний’’ підроблений товар.

Деякі ‘’бодяжники’’ пішли іншим шляхом - продають по справжнім  ринковим цінам, фасуючи в пакети пофарбоване (під європейське) дешеве українське насіння. Його можна розпізнати тільки розкривши запакований пакет: європейські виробники обробляють (інкрустують) своє насіння спеціальними сумішами і на вигляд воно має характерний приємний блиск або перламутр – ніби насіння пофарбоване жіночою губною помадою або жіночим лаком для нігтів. Українські контрафактники для ‘’малювання’’ насіння використовують дешеву будівельну суху фарбу і вигляд такого насіння явно не такий насичений. Але для професійного ринку (де пачка або банка насіння коштує 1000 грн) підробщики викладаються по повній - намагаються зробити точну копію як упаковки так і зовнішнього вигляду насіння...

Хочеться звернути увагу на ще один важливий момент: При купівлі пакетованого насіння обов’язково зверніть увагу на зворотній бік пакету. Там обов’язково повинні бути вказані виробник насіння (з адресою та телефоном), вагу насіння, термін реалізації та № партії (котрий видається насіневою інспекцією що насіння з цієї партії пройшло перевірку та відповідає нормам ДУСТ). Якщо такої інформації там немає, значить вам пропонують купити ‘’штамповку’’ (котру в невеликих кількостях виробляють в приватних домашніх господарствах). Також хочеться порадити утриматись від покупки в деяких інтернет магазинах , які ‘’спеціалізуються’’ на продажу ‘’еклюзивних’’, ‘’супернових’’, ‘’екстраурожайних’’ ‘’нано’’ сортів насіння, котрі створили мабудь що в секретних лабораторіях НАСА в період сонячного затемнення. Розфасовуючи в свої пачки звичайне дешеве насіння вони умудряються продавати його за ціною на 200-400% дорожче за ринкову. Придумуючи смачні та еклюзивні назви неіснуючих сортів, чаклуючи в Фотошопі над фантастичними картинками та фантастичними описами сорту, такі дільці непогано заробляють на довірливості пересічних покупців. На щастя таких виробників у нас не багато – всього 2 магазини практикують таку торгівлю. Хоча ,треба сказати, вони провадять дуже потужну і всеохоплюючу рекламу в інтернеті (та в установах Укрпошти) – тому нові клієнти у них завжди на підході. Тоді насіння яких виробників і де саме я б порадив Вам купувати ? Ну, напевне що у нас , в Агроном маркет (Чернівці) :)  https://agronom-market.com.ua/