Шкідники та хвороби картоплі

Шкідники та хвороби картоплі

 

Колорадський жук

Поширений повсюдно. Зимують жуки у грунті на глибині 30-40 см, а іноді і глибше. Навесні жуки відшукують сходи картjплі й об’їдають на них молоді листочки. У пошуках корму вони перелітають на значні відстані. Самки, починаючи з травня місяця, розміщують яйця з нижнього боку листків купками, відкладаючи протягом 1-1,5 міс. 900-1600 яєць. Через 8-10 діб відроджуються личинки, та починають живитися листками. При цьому вони скупчуються на верхівках пагонів і об’їдають листки. В умовах України колорадський жук може давати 2-3 покоління. 

Колорадський жук
Велика  картопляна  попелиця

Поширена повсюдно. Пошкоджує картоплю, буряки та інші рослини. Попелиця є переносником вірусних хвороб картоплі.

Велика картопляна попелицяЖуки-ковалики

Дротяники, проволочник. Численна родина жуків, личинки яких є небезпечними шкідниками сільськогосподарських культур. Самі жуки рослин не пошкоджують. Личинки (дротяники) живляться проростаючим насінням, корінцями, бульбами картоплі. 

Жуки-ковалики
Картопляна міль

Карантинний  шкідник. Пошкоджує переважно картоплю, особливо бульби у сховищах. Зимують гусениці і лялечки в коконах на рослинних рештках та на поверхні грунту. В овочесховищах міль може розмножуватися протягом зими, причому гусениці пошкоджують бульби. Навесні з насінними бульбами шкідник потрапляє в поле, де продовжує свій розвиток. Гусениці вгризаються під епідерміс листка, молодого пагона або шкірку бульби, вигризають міни і ходи.

Картопляна міль
Фітофтороз

Найбільш поширена і небезпечна хвороба картоплі. Уражує усі органи рослини, крім коренів. Проявляється хвороба зазвичай у другій половині літа, на початку цвітіння картоплі, бурими розпливчастими плямами на листках. Уражені листки і стебла буріють, загнивають, рослина передчасно відмирає. З бадилля інфекція фітофторозу потрапляє в грунт, де уражує бульби. На таких бульбах утворюються сіруваті вдавлені плями з металевим блиском, під якими тканина буріє, а бульби загнивають.

Фітофтороз

Ризоктоніоз або чорна парша

Уражує бульби, паростки, корені, столони, cтебла. На поверхні бульб утворюються тверді чорні коростинки (псевдосклероції) різної величини, що схожі на грудочки прилиплого грунту. Навесні псевдосклероції проростають і заражають проростки бульб. Розвитку хвороби  сприяють  холодна  затяжна  весна,  надмірна  вологість  грунту. Поширюється з насінним матеріалом, а також через грунт.

Ризоктоніоз або чорна парша